Olej silnikowy - jak często wymieniać w aucie

Olej silnikowy - jak często wymieniać w aucie

Olej silnikowy - jego funkcje to smarowanie, chłodzenie, czyszczenie, uszczelnianie oraz ochrona silnika przed korozją. Wymiana, zgodnie z zaleceniami producenta, to zakres 15-30 tys. km.

Faktyczny interwał wymiany oleju zależy głównie od warunków eksploatacji samochodu, częste podróże, duże prędkości, wysokie obroty – wymiana może okazać się konieczna co 10 000 km.

Standard to wymiana co 15 000 km lub raz na rok. Jaki olej silnikowy wybrać? Decydującym kryterium doboru oleju do konkretnego silnika powinna być specyfikacja i typ oleju ustalony przez producenta samochodu. Poprawianie fabryki może skończyć się poważną awarią silnika. Jeśli zupełnie nie możemy ustalić jaki olej jest w silniku, istnieje możliwość skorzystania z wyszukiwarek internetowych, które na swoich stronach mają producenci olejów.

O dobór właściwego oleju, można poprosić sprzedawcę w sklepie motoryzacyjnym a także skorzystać z wiedzy i doświadczenia zaprzyjaźnionego mechanika.

Obowiązkowo przy wymianie oleju należy wymienić filtr olejowy. Pamiętaj sprawdzaj poziom oleju co kilka tygodni – kontroluj też jego kolor i konsystencję.

Do góry..