Układ hamulcowy jak o niego dbać

Układ hamulcowy jak o niego dbać

Układ hamulcowy – jeden z najistotniejszych w samochodzie. Klocki, tarcze i płyn to cały układ, którego sprawne działanie ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Średni przebieg, po jakim powinno się wymienić poszczególne elementy układu hamulcowego, można potraktować orientacyjnie, ponieważ to kontrola i ocena jego pracy ma znaczenie dla częstotliwości wymiany poszczególnych elementów.

Dwa razy w roku warto wykonać:

  • pomiar grubości okładzin i tarcz hamulcowych
  • pomiar bicia bocznego tarcz
  • kontrolę stanu przewodów hamulcowych
  • badanie jakości płynu hamulcowego (temperaturę wrzenia)
  • oczyścić zaciski Klocki wymienia się w momencie ich zużycia, bądź przy jakichkolwiek niepokojących objawach. 

Jeśli samochód nie ma komputera sygnalizującego problem z klockami, zużycie klocków sygnalizują blaszki dotykające tarcz hamulcowych, pojawia się dobrze słyszalny charakterystyczny dźwięk.

Klocki hamulcowe - wymiana co 30-50 tys. km lub szybciej, jeżeli objawy wskazują na ich zużycie. Tarcze hamulcowe - sygnał do wymiany tarcz to grubość mniejsza od zalecanej przez producenta, rowki na tarczach, pęknięcia i przebarwienia, które mogą być wynikiem przegrzania. Wymiana średnio co 60 000 - 80 000 km. Podstawowa zasada nowe tarcze = nowe klocki

Płyn hamulcowy – ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, ponieważ przenosi siłę z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Wymiana co 60 000 km. lub co dwa lata.

Do góry..